Roman Řehák - Future
Kód: 5211/100 5211/140 5211/141 5211/142 Zvolte variantuDetailní popis produktu
Roman Řehák – život v kostce
Citujeme autora
Narodil jsem se 25.9.1963 v Praze.
Můj otec, ve svých 18.ti letech začal postupně ztrácet zrak. I přesto byl však spisovatelem, výtvarníkem, malířem, sochařem… Toto jsou možná kořeny mého uměleckého ducha.
30let jsem pracoval u odbavování letadel. Souběžně s touto prací jsem „manažeroval“ v jednom pražském klubu na Václavském náměstí v Praze, kde vlastně začalo mé první koketování s mojí dnešní tvorbou. Ze začátku jsem si jen pohrával s mobilem a snažil jsem se vytvářet obrázky…
Jednoho dne mi zavolal fotograf Jiří Bláha, který mezi prvními fotil pro US Playboy a řekl: „Romane, mně se ty Tvé věci líbí! Udělej výstavu a já si přijdu koupit obraz!“
V tu chvíli jsem stál zrovna u baru vedle člověka, který prohlásil: „Uděláme výstavu, já to zaplatím!“ a vše se dalo do pohybu - celý můj „americký sen“. Neměl jsem žádnou zkušenost s věcmi kolem, s přenosem dat do tisku apod. Pomáhal mi i Jakub Ludvík, se kterým jsme se snažili „dát mým obrázkům data“.
Nevím proč, ale cítil jsem, že mé rozhodnutí tisknout velké rozměry na plátna je to správné. Zpočátku pro mě bylo důležité naučit lidi vnímat to, co předávám - co chci obrazem říci… Po té jsem zjistil, že by měl obraz mít svůj vlastní příběh, aby udržel divákovo oko a nestal se pouhým flekem na zdi. To je podle mě velice důležité. Já sám preferuji vystavovat v kavárnách či restauracích. Myslím si, že s obrazy je to stejné jako s hudbou, filmem nebo divadlem apod. - musí se prostě „nakoukat“.
Má první výstava se konala na jaře roku 2016 ve Fashion clubu v OD Kotva, kterou mi uvedl moderátor Michal Čoudek (Tv Nova). Za hudebního doprovodu Varhana Or. Bauera zazpívala Petra Hapková a Naďa Válová. Do roka a půl měly mé obrazy za sebou sedm výstav a vše pokračovalo raketovou rychlostí dopředu. Velmi si vážím možnosti vystavovat v Obecním domě v Praze, kde jsem poprvé předvedl své obrazy tištěné na textilní podklad – tzv. carpet print.
Dvou Čechů si opravdu vážím – Miloše Formana a Jana Saudka - v mých očích jsou to "páni umělci“.
Své obrazy křtím, a proto mají tedy i své kmotry. Obraz pro Miloše Formana pokřtil Emir Kusturica (další malíř z dílny Oty Vávry). Pak se to nějak zvrtlo a jako druhý ho pokřtil Miloslav Šmidmajer na jedné pražské výstavě. Tam jsem lidem tenkrát trochu zalhal, i když to opravdu není mým zvykem, že obraz nechám podepsat dalšími osobnostmi, a pak ho nechám poslat Milošovi do Connecticatu. Tahle moje lež se do půl roku stala pravdou. Já sám ten obraz miluji nejen proto, že mi umožnil neuvěřitelná setkání. Když mi například tenkrát Lordan Zaframovič (držitel filmové ceny z Cannes) řekl: „Romane, já jsem Ti tak vděčným že jsi mě nechal, prostřednictvím Tvého obrazu, poděkovat Milošovi za jeho tvorbu.“ Dalšími osobnostmi, které obraz podepsali a tím symbolicky poděkovali, byli: režisérka a scénáristka Pavlína Moskalyková, pánové Svěrák, Hřebejk a Jirka Menzel. Obraz odvezla Martina Formanová Milošovi do USA. Po jeho smrti přivezla Martina obraz zpět do ČR a nyní visí v Čáslavi (kde se Miloš narodil) v kině Miloše Formana, kam jsme obraz darovali.
Dalšími osobnostmi, kterým jsem měl tu čest vytvořit obraz jsou: Pierce Brosnan, zpěvačka LP, Karel Gott, Jan Saudek, Hana Zagorová, diplomat Hynek Kmoníček, Jan Tříska, Pavlína Filipovská, Petr Salava, Jiří Menzel, Lucie Borhyová, Goran Bogdan, Marta Kubišová, Dalibor Janda, Zdeněk Barták, Miroslav Žbirka….
Věřím, že i vám má díla umožní ponořit se na chvíli do světa fantazie…
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.